پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۴

دکتر محسن شاطرزاده

مدیرعامل و ريیس هیات مدیره شرکت تاپکو (تدبیر آورد پایور)


عضو هیات علمی ؛ استادیار

English Version

یادداشت هفته - دکتر شاطرزاده

مروری بر داستان شروع مذاکرات برجام از عمان
 • ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۷:۲۵
 • توسط محسن شاطرزاده

مروری بر داستان شروع مذاکرات محرمانه برجام از عمان

 

محسن شاطرزاده

۱۷ اردیبهشت

۱۳۹۷ رقابت بین احمدی نژاد و رهبری از مغز نویسنده علیلی در بی بی سی تراوش می شود که شوق و اشتیاق منافق همطرازی را در بردارد و نشان دهنده آن است که هر دوی آنها نه با جایگاه رهبری در کشور آشنا هستند و نه با ساختار قدرت و اختیارات رییس جمهور در نظام سیاسی ایران آشنایی دارند و در ذهن بیمار خود سناریوهای جنگ قدرت را باز نویسی می کنند تا بلکه بتوانند تخم تردید و نفاق را در میان آحاد جامعه بیفکنند .

وقایع سالهای ۹۰ به بعد و شروع مذاکرات هسته ای را ذیل همین یادداشت ارایه می کنم . این روایت مستقیم و بدون واسطه شروع مذاکرات هسته ای باست . اما رابطه احمدی نژاد با رهبری در آن سالها چگونه بود؟

واقعیت این است که دوران دو ساله آخر ریاست جمهوری احمدی نژاد یعنی سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ تا انتخابات دولت یازدهم کاملا متفاوت با شش سال قبل از آن بود. گرایش بیش از حد احمدی نژاد به مشایی و گروه انحرافی باعث دور شدن هرچه بیشتر انقلابیون از احمدی نژاد شده بود . وزرای مومن و معتقد در کابینه یکی یکی از احمدی نژاد دور شده و برائت می جستند و تصمیم به استعفا گرفته بودند . مجلس قصد استیضاح احمدی نژاد را داشت . لاریجانی در ملاقاتی با رهبری قصد مجلس را به اطلاع ایشان می رساند ولی رهبری توصیه می کنند که مجلس اورا تحریک نکند و رهبری خودشان در این دوساله پایان ریاست جمهوری احمدی نژاد را کنترل و اداره خواهند کرد تا اینکه وقایع یکشنبه سیاه در مجلس رخ داد و از آن روز احمدی نژاد توسط رهبری هم بایکوت شد و نه دیگر اورا پذیرفتند و نه نماینده ای را برای بدرقه واستقبال سفرهای او فرستادند تا اینکه احمدی نژاد در سخنرانی خود در مراسم ۲۲ بهمن سال ۹۱ از دولت بهار پرده برداشت و از آمریکایی ها دعوت به مذاکره مستقیم کرد و پس از آن با مشایی راه افتاد و سفر های انتخاباتی و پرچم گردانی را شروع کرد که همه ائمه جمعه او را بایکوت کرده و به استقبالش نرفتند و به تبع آن جمعیت مردمی استقبال کننده در شهرها هم به شدت کاهش یافته بود.

احمدی نژاد خوب می داند و تحلیلگر تلویزیون ملکه هم حتما اطلاع دارد که اگر نبود سعه صدر و الطاف رهبری که او را در دوسال آخر دولتش اداره و کنترل کند قطعا ریاست جمهوری را به پایان نمی برد چه برسد به اینکه بخواهد با رهبری به رقابت بپردازد وانگهی همانگونه که قبلا نوشته بودم اصولا رهبری هرگز مسئولیت مذاکره با آمریکا را به احمدی نژاد نمی دادند و این امر برای همه خواص و خود احمدی نژاد واضح و مبرهن بود.

مذاکرات هسته ای در عمان ربطی به احمدی نژاد نداشت بلکه پیغامی بود که از عمان توسط نفتی ها دریافت شده بود و از اواخر سال ۹۰ شروع شد . آقای دکتر صالحی وزیر خارجه هم مسئول آن بود نه دکتر ولایتی . اجازه رهبری برای مذاکره در سطوح پایین گرفته شد . دو دور مذاکرات هم در عمان در سطوح پایین انجام شد و بعد از آن رهبری دستور توقف مداکرات را دادند به این دلیل که با توجه به رو به اتمام بودن دولت دهم و طولانی بودن این مذاکرات ؛ مذاکرات باید متوقف شده و ادامه آن در دولت یازدهم انجام شود .

البته اعتقاد رهبری بر این بود که دولتی باید با آمریکا مذاکره کند که واقعا به مذاکره با آمریکا ایمان و اعتقاد داشته باشد تا بتواند مذاکراتی جدی را برنامه ریزی کند و این مشخصه هم در احمدی نژاد یافت نمی شد . تا اینکه دولت یازدهم با شعارمذاکره با کدخدا پیروز شد و کابینه یازدهم با انتخاب وزرای خودش مستقر شد . آقای ظریف بعنوان وزیر خارجه انتخاب شد که با تمام وجود به مذاکره با غرب و خصوصا آمریکایی ها معتقد بود و اصولا در دکترین آقای ظریف اگر مشکل ما با اروپا و آمریکا حل می شد همه مشکلات دیگر خارجی ما هم حل می شد لذا آقای ظریف با حمایت آقای روحانی رهبری مذاکرات را از شورای امنیت به وزارت خارجه منتقل کرد . رهبری برای اتمام حجت اختیار مذاکره آنهم فقط در محور هسته ای را به دولت دادند و تاکید کردند که در جزئیات دخالتی نمی کنند .

به اصرار آقای روحانی و ظریف ؛ رهبری فقط خطوط قرمز را تعیین کردند و اختیار مدیریت مذاکرات به رییس جمهور و تیم هسته ای داده شد و آقای روحانی شخصا مسئولیت هدایت مذاکرات را پذیرفت ولی قبول کرد که از چارچوب خطوط قرمز عدول نکند . پس از رای اعتماد کابینه یازدهم و در شهریور ۹۲ آقای ظریف به سازمان انرژی اتمی می رود . یکی از معاونین رییس سازمان انرژی اتمی به من می گفت که ظریف به سازمان آمده و در جلسه ای که با صالحی و معاونین سازمان داشته درخواست کرده حداکثر امتیازاتی که می توان به طرف غربی داد و به اصطلاح بده بستان کرد و در مذاکرات کوتاه آمد را بگویند و مدیران و معاونین سازمان هم حداقلهای برنامه هسته ای را می گویند و آقای ظریف آنها را لیست می کند . اولین دور مذاکرات جدید درلوزان سویس برگزار می شود و آقای ظریف با دست پر برای امتیاز دادن می رود و به خانم اشتون می گوید که در کوتاه ترین زمان می توانیم به توافق برسیم . خانم اشتون باور نمی کند و مذاکرات را پیچیده ارزیابی می کند ولی آقای ظریف لیست امتیازاتی را که ایران حاضر است بدهد در اختیار اشتون قرار میدهد . خانم اشتون از آمادگی ایران برای دادن این همه امتیاز شگفت زده می شود و بلافاصله به آقای کری که در سفر استرالیا بود تماس می گیرد و تاکید می کند که حتما خودش را به سویس برساند چون ایران با دستی پر از امتیاز آمده .

اما همه اینها به خیال خام و اعتماد به طرف غربی که مذاکرات در مدت کوتاهی پایان یابد تبدیل شد به ماراتن سخت و پیچیده مذاکراتی که بیش از دوسال بطول انجامید . تیم ایران با بضاعت اندک در مقابل تیم حرفه ای و تا دندان مجهز غربی خصوصا آمریکایی قرار گرفت و به زعم خود مذاکرات پیچیده ای را هدایت کرد . تیم ایران که از نداشتن عضو متخصص بانکی رنج می برد و پیگیر آن بود در یک لابیگری بین برادر رییس جمهور و رییس بانک مرکزی نسبت به انتخاب یک حسابدار که هیچ تخصصی هم در امور بانکی نداشت بنام آقای دری اصفهانی اقدام نمود و ایشان هم بعنوان تنها عضو اقتصادی تیم هسته ای عازم مذاکرات شد . عضوی که ماهها بعد جاسوسی او اثبات شد و هم اکنون دوران حبس خود راسپری می کند . اینچنین تیم مذاکرات هسته ای ما با حضور چند جاسوس حرفه ای به امضای برجام رسید.

محسن شاطرزاده

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

احمدی نژاد و بقایی
 • ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۷:۰۹
 • توسط محسن شاطرزاده

احمدی نژاد و بقایی

 

محسن شاطرزاده

۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

به نظر من مسئله احمدی نژاد بقایی نیست بلکه شخص خودش هست . من از اینکه اتهامات و جرمهای بقایی درست هست یانه اطلاعی ندارم ولی بنا به قراینی که دارم بقایی را فردی بی مبالات و بیتوجه به بیت المال می دانم و مطمئن هستم سوء استفاده های مالی با حداقل بگویم شلختگی مالی بقایی زیاد بود . یک نمونه انرا عرض می کنم . در سال ۱۳۸۹ و در دوران سفارت من در برزیل بقایی به عنوان معون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی با یک هیات عریض و طویل برای شرکت در اجلاسی که بابد کارشناسان شرکت می کردند و حتی یک مدیر طراز اول هم در میان آنان نبود به برزیل آمد .از طرف ایران حصور یک تا دو نفر کارشناس کفایت می کرد در صورتیکه بقایی با یک هیات ۱۶ نفره که فقط ۹ نفر آنان خبرنگار بودند و هزینه آنها از سازمان میراث فرهنگی پرداخت شده بود تا گزارش سفر بقایی را مخابره کنند . همچنین فرزند نوجوان بقایی همراه با خانم معلم زبان خصوصی بقایی هم آمده بودند و بقایی بی محابا خرج می کرد و بریز و بپاش داشت .

برای او طبق روال و درخواستهای رسمی از قبل جلسات و برنامه های ملاقاتی تنظیم شده بود ولی بناگاه ایشان تصمیم گرفت که برای یک سفر تفریحی به آمازون برود و هرجقدر من بعنوان سفیر اصرار کردم که این سفر هماهنگ نشده و ممکن است از طرف دولت برزیل مورد اعتراض واقع شود ولی بقایی به همراه تعدادی افراد ازجمله فرزند نوجوانش و آن خانم جهت تفری به جنگلهای آمازون رفت . من بعنوان مخالفت خودم همراه او نرفتم ویکی از کارشناسان سفارت را همراهش فرستادم که موجب اعتراض او واقع شد و در برگشت گزارشات خلافی را به احمدی نژاد داده بود .

در دوره مسیولیت من در برزیل بیش از ۱۴۵ هیات رسمی از ایران به برزیل آمده بودند و هیات بقایی سخت ترین و مشکل ترین هیاتی بود که من دریافت کرده بودم . چند ماه قبل از آن آقای اژه ای برای شرکت در اجلاس جهانی دادستانها به برزیل آمده بود در صحبتهای خصوصی که داشتیم از فساد و الودگی بیش از حد جریان انحرافی خصوصا بقایی می گفت .

برای من مسجل است که بقایی فاسد و آلوده بود ولی چرا احمدی نژاد از او دفاع می کند؟ تجربه دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد نشان داد که احمدی نژاد به راحتی حتی نزدیکترین افراد خودش را بپای مطامع و خودکامگی اش قربانی می کند . در جریان یکشنبه سیاه هم شیخ الاسلام وزیر کار را برای قربانی کردن به مجلس آورد . احمدی نژاد فرد با هوشی است که هرگز خطاها و سوء استفاده ها را خودش انجام نمی داد بلکه با دستان افراد حقیر و بی هویتی چون بقایی انجام می داد تا رد پا وسندی از خودش برجای نگذارد . نگرانی انروز احمدی نژاد نگرانی برای خودش هست نه بقایی چون اگر بقایی به انتها برسد و اعتراف کند آنگاه احمدی نژاد راه فراری نخواهد داشت و خودش مستقیما سیبل دادگاه خواهد شد و آن روز برای احمدی نژاد خیلی دیر و تلخ است .

داستان احمدی نژاد داستان دخترکی است که در هنگام ختنه پسر کوچکی او هم گریه می کرد سوال کردند پسر را ختنه کرده اند تو چرا گریه می کنی؟ دختر جواب داد من خوب می دانم هدف اصلی چیست و کیست و برای همین از امروز خوف در وجودم سایه افکنده است !!!

 

محسن شاطرزاده

۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

حمایت از کالای ایرانی: تقویت عزت و اقتدار ایرانی
 • ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۶:۴۵
 • توسط محسن شاطرزاده

حمایت از کالای ایرانی : تقویت عزت و اقتدار ایرانی

 

محسن شاطرزاده

فروردین

۱۳۹۷ رهبر معظم انقلاب به رسم هر ساله در پیام نوروزی خود شعار آن سال را هم مطرح می کنند . این شعار چکیده همه رهنمودها برای تلاش در سال آتی در جهت رسیدن به صلاح و رفاه ملی است البته اگر به درستی مورد عنایت و توجه همگان خصوصا مقمات کشوری و دولتمردان قرار بگیرد. امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی خود سال ۱۳۹۷ را سال حمایت از کالای ایرانی خوانده و همگان و خصوصا دولتمردان را به حمایت همه جانبه از تولید ملی و خرید کالای وطنی فرا خواندند. همانطور که رهبری در سخنرانی روز اول فروردین خود در حرم رضوی و در جمع کثیر مردم ، آحاد ملت و دولت را به تعصب و غیرت در مصرف کالای ملی فرا خواندند ولی امر مسلم این است که وظیفه دولت در بستر سازی و مهیا نمودن شرایط برای حمایت از تولید و مصرف کالای ایرانی مستلزم تصویب و وضع مقررات و قوانین ویژه توسط دولت است که ذیلا به برخی از آنها اشاره می رود:

۱- جبران کمبود نقدینگی:

یکی از مشکلات اساسی تولید در واحدهای تولیدی کشور کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش است که باعث کاهش ظرفیتهای تولیدی و افزایش هزینه های سربار تولید و در نتیجه افزایش قیمت کالای ایرانی شده و قدرت رقابت با کالای ارزان قیمت خارجی آنهم از نوع چینی را از دست می دهد. وجود نقدینگی عظیم ۱۴۰۰ هزارمیلیاردتومانی دردست آحاد ملت و محبوس شدن این نقدینگی دربانکها باعث رکود مضاعف و بدتر از آن تورم رکودی شده است که فشار بر اقتصاد ملی را افزون می کند . حجم عظیم نقدینگی موجود در کشور در عین حال که از یک طرف تهدید است ولی از طرف دیگر یک فرصت استثنایی برای کمک به تولید است . بکار گیری سیاستهای تشویقی از جمله حذف مالیات بصورت موقت در جهت آزاد سازی این حجم نقدینگی و بگار گیری آن در جهت تولید ملی می تواند کمک به توانمند سازی تولید ملی باشد.

۲- هزینه های مالی سنگین :

متاسفانه هزینه های مالی برای واحدهای تولیدی به حدی سنگین است که انها را از نفس انداخته است . وانگهی عدم تعادل و نبود توازن در سیاستگذاری هزینه های مالی بخش تولید با بخش تجارت و نیز واردات باعث شده که بخش تولید تا سه برابر بیشتر از سایر بخشها هزینه مالی داشته و به کاهش توان بخش تولید شدت ببخشد . دولت بایستی حداقل با وضع مقرراتی ولو موقت برای دو تا سه سال هزینه های مالی بخش تولید را کاهش دهد تا رمق بخش تولید افزایش یابد.

۳- مالیات ارزش افزوده :

متاسفانه اجرای بد مالیات ارزش افزوده که باید از مصرف کننده گرفته شود بخاطر عدم توانمندی سازمان امور مالیاتی در وصول آن اجبارا از تولید کننده گرفته می شود و این امر فشار بر تولید کننده را بیش از پیش افزایش داده و موجب گرفتار شدن تولید کننده در چنبره ممیزی مالیاتی طاقت فرسا و کاستن از توان مدیریت تولید کننده شده است . پیشنهاد می شود دولت با ارایه لایحه ای به مجلس شورای اسلامی درخواست توقف دریافت مالیات ارزش افزوده از تولید کننده و اصلاح روش دریافت توسط سازمان امور مالیاتی شود.

۴- بیمه:

متاسفانه هزینه بالای بیمه و روشهای مخرب بیمه در برخورد با واحدهای تولیدی خصوصا واحدهای کوچک باعث رویگرداندن کارفرمایان از جذب نیرو های جوان و مولد و استهلاک شدید شرکتهای تولیدی شده است . در شرایطی که متوسط بیمه در دنیا کمتر از ۱۷ درصد است نرخ بیمه در ایران ۳۰ درصد و با جریمه های رنگارنگ تا ۵۰ درصد حقوق و مزایا می شود . این موضوع باعث ایجاد استهلاک و صرف وقت زیاد در واحد های تولیدی شده و در جهت کاهش تولید نقش ایفا می کند و بایستی دولت تمهیدی عاجل بیندیشد . پیشنهاد می شود طبق یک قانون فوری حق بیمه برای شرکتهای کوچک و متوسط زیر ۱۰۰ نفر در حد مجموع ۱۵ درصد برای کارفرما و کارگر و تا سقف دوبرابر حداقل حقوق برای پنج سال به اجرا دربیاید.

۵- مشکلات و معضلات قانون کار:

متاسفانه قانون کار دارای مشکلاتی است که ضد اشتغال و تولید عمل میکند . بیش از ۱۵ سال است که بناست این مشکلات در قانون اصلاح شوند ولی هنوز اقدام نهایی صورت نگرفته و همین امر و دخالتهای گاه و بیگاه اداره کار در امور داخلی شرکتها و واحدهای تولیدی به معضلی تبدیل شده که باید برای آن چاره ای اندیشید. تعلیق اجرای برخی از مواد قانون کار برای واحدهای کوچک و متوسط به مدت چند سال تا تصویب نهایی قانون جدید می تواند بعنوان یک راه حل باشد.

۶- اولویت توجه به واحدهای کوچک و متوسط :

طبق آمارهای رسمی بیش از ۹۰ درصد واحدهای تولیدی کشور را واحدهایکوچک و متوسط تشکیل میدهند . واحدهای تولیدی کوچک و متوسط موتور اقتصاد ملی و اشتعال جوانان هستند . دولت باید اولویت توجه خود را از بنگاههای بزرگ به بنگاههای کوچک و متوسط برگرداند تا بتواند به تولید جان و رنق تازه ای بدهد.

۷- هدایت تسهیلات بانکی به سمت خرید کالای داخلی:

ارایه تسهیلات ارزان قیمت بر ای مصرف کننده کالای داخلی از طریق ارایه کارتهای اعتباری بانکی خصوصا برای زوجهای جوان و خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی می تواند تقش به سزایی در هدایت نقدینگی و منابع بانکی به سمت اقتصاد نولد داخلی باشد.

۸- الزام کلیه ادارات دولتی به خرید کالای ایرانی:

کلیه وزارتخانه ها و سازمانها و دوایر دولتی بطور اکید باید ملزم به خرید کالای ایرانی شوند و هر گونه تبصره و استثنا در این خصوص باید حذف شود . دولت بعنوان یک مصرف کننده بزرگ نقش به سزایی در حمایت از خرید کالای ایرانی دارد . در این خصوص پاکسازی تعاونی های وزارتخانه ها و سازمانها و ادارات و نیز فروشگاههای شهروند و رفاه که مملو از کالاهای خارجی شده اند از ضروریات است .

۹- تقویت سازمان استاندارد و دستگاههای تصمین کیفیت در جهت کنترل شدید کیفیت کالای تولیدی ایرانی و دفاع از حقوق مصرف کننده از ارکان سیاستهای دولت در حمایت از کالای ایرانی باید باشد.

۱۰ - روان سازی وتسهیل شرایط کسب و کار واحدهای تولیدی:

واحدهای تولیدی امروز از وجود مقررات زاید و قوانین اضافی و ضد تولیدی و دستگاهاای مداخله گر متعدد رنج می برند . دولت باید بصورت ضربتی قوانین دست و پاگیر را اصلاح کرده و به حداقل برساند و دستگاههای مداخله گر در امرتولید را حذف کرده و به حد ضرورت و حداقل برساند .

بطور خلاصه کشور در شرایط ویژه ای به سر می برد که تصمیمات ویژه را طلب می کند . لازم است دولت در سال حمایت از کالای ایرانی یک طرح ضربتی در خلال یک ماه و حداکثر دوماه تهیه کرده و از مجلس اختیار ویژه برای مدت سه تا پنج سال بگیرد و ضمن حذف و اصلاح مقررات و قوانین ضد تولیدی نسبت به تعلیق قوانین کار ومالیات ارزش افزوده و بیمه اقدام کند و در جهت هدایت سرمایه ها و نقدینگی به بخشهای تولیدی اهتمام ورزد . توجه به بنگاههای کوچک و متوسط باید در کانون توجهات دولت باشد.

 

محسن شاطرزاده

فروردین ۱۳۹۷

حاتمی کیا و دغدغه های فیلمسازان
 • ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۶:۲۸
 • توسط محسن شاطرزاده

حاتمی کیا و دغدغه های فیمسازان

 

محسن شاطرزاده

۲۲ بهمن ۱۳۹۶

جشنواره فیلم فجر ۹۶ در مراسم اختتامیه خود با اتفاق جدیدی مواجه شد . ابراهیم حاتمی کیا کارگردان فیلم خوب "به وقت شام " به هنگام حضور روی سن برای دریافت جایزه سیمرغ خود و به هنگامی که تریبون در اختیارش قرار گرفت از فرصت استفاده کرده و اعتراضاتی نسبت شبکه های ۳ و۲ تلویزیون و رشیدپور مجری برنامه هفت و مجری اختتامیه فیلم فجر و همچنین هیات داوران فیلم فجر ابراز نمود که با واکنشهای مثبت و منفی مخاطبان خصوصا در فضای مجازی مواجه شد. این اتفاق در بطن خود حاوی نکاتی است که ذیلا به برخی از آنها اشاراتی می شود:

۱- نگاه فنی در داوری : علی الاصول افرادی که برای داوری انتخاب می شوند با معیارهای تکنیکی و فنی اعم از فیلمنامه و نور و صدا و بازیگر و کارگردان و ..... اقدام به قضاوت در مورد هر فیلم می کنند و نگاه محتوایی نمی توانند داشته باشند . بطور طبیعی هرکدام از داوران جدای از نوع نگاه و اعتقاد و دغدغه های اجتماعی خود در یک کادر بسته ای قرار می گیرد که صرفا باید بر اساس چک لیست فنی خود امتیاز داده و فیلمها را در حوزه محدود فنی خود داوری کند . لذا همه ساله مواجه با یک واگرایی و عدم تطابق فیلم منتخب تماشاگران مردمی با فیلم منتخب هیات داوران هستیم که دلیل آن می تواند تفاوت دو نگاه باشد . قضاوت مردمی به محتوی و ترکیب و کلیت فیلم می پردازد در صورتیکه قضاوت داوران به تکنیک خاص و در یک جزء از فیلم خلاصه می شود به عبارتی به تجزیه و تحلیل فیلم از بعد فنی می پردازد اما معلوم نیست حاصل جمع این تجزیه ها با ترکیب فیلم که مردم قضاوت می کنند همخوانی داشته باشد.

۲ - دغدغه های اجتماعی ابراهیم حاتمی کیا از معدود فیلمسازان کشور است که دغدغه به تصویر کشیدن رشادتهای مدافعان انقلاب را دارند . بسیاری از فیمسازان تبدیل به ابزاری برای شرکتهای پولساز و تهیه کننده های سودجو شده اند که بدنبال سوژه های پر مخاطب و سرگرم کننده و سود آور هستند و این دغدغه پول و کسب درآمد و یا کسب سیمرغ آنها را از پرداختن به سوژه های نابی که حاتمی کیا دنبال آن است دور می کند . متاسفانه ژست روشنفکری و اپوزیسیون بازی در میان این دسته از فیلمسازان هم بطور عمد باعث دور نگاه داشتن آنها از پرداختن به مسایل مهم امنیت و اقتدار کشور شده است . ایجاد دو قطبی طرفدار نظام و اپوزیسیون نظام در میان فیلمسازان باعث یک خودسانسوری بزرگ در میان تعدادی از فیلمسازان و نپرداختن آنها به موضوعات مهم در حوزه اقتدار کشور اعم از دفاع مقدس و مدافعان حرم شده است . این موضوع باعث شده که فیلمسازانی از جنس حاتمی کیا احساس تنهایی و غربت کرده وانگهی نیش و طعن همان روشنفکران اپوزیسیونی بر این احساس افزوده و زبان به اعتراض بگشاید . در صورتیکه همه فیلمسازان باید فیلمساز نظام باشند چون از امکانات این نظام استفاده می کنند و برای مردم این سرزمین فیلم می سازند . نگاه نقادانه به مشکلات و معضلات موجود در اجتماع در فیلمها منافاتی با فیلمساز نظام بودن ندارد و لزوما نباید با ژست اپوزیسیونی باشد . موضوعات مهمی مانند رشادتهای فرزندان میهن در دفاع مقدس و یا نسان دادن مظلومیت مدافعان حرم باید دغدغه همه فیلمسازان این کشور باشد چون در سایه امنیتی که آنها بر این کشور گسترانیده اند امکان تولید آثار هنری فراهم آمده است . این برای فیلمساز ما باید ننگ باشد که بالیوود هند که کشورش هیچ سهمی در مبارزه با حرامیان تکفیری نداشته فیلمهای متعددی در موضوع مبارزه با داعش بسازد اما فیلمساز وطنی هیچ دغدغه اینچنینی نداشته وانگهی کارگردان شجاعی مانند حاتنی کیا را نیز به باد نیش و طعنه و استهزاء بگیرند که چرا فیلم در مورد مدافعان حرم ساخته و اورا فیلمساز نظام بدانند .

۳- عدم رعایت شایسته سالاری حوزه هنری و فیلم ما بعد از برگزاری ۳۶ جشنواره ، قطعا امروز به تعداد کافی افراد شایسته در درون صنف خود برای برگزاری و اداره این رویداد مهم دارد . انتخاب فردی بیگانه با حوزه فیلم وهنر مثل رشید پور که خوش رقصی های زیادی داشته و به سرعت و در کمتر از یک ماه علاوه بر اجرای برنامه صبحگاهی تلویزیون برای مصاحبه با رییس جمهور و نیز مجری برنامه هفت انتخاب می شود بدون اینکه صلاحیت حرفه ای داشته باشد شائبه ایتفاده از رانت قدرت را تقویت می کند خصوصا اینکه نامبرده مجری برنامه میتینگهای انتخاباتی رییس جمهور هم بوده است . لذا انتخاب افراد با صلاحیت و بی طرف می تواند کمتر به این دوقطبی میان اصحاب هنر دامن بزند. امروز فیلم و هنر ایران در سطح جهان می درخشد . بنده به عنوان کسی که سفیر کشورمان در یکی از بزرگترین کشورهای جهان یعنی برزیل بوده ام عرض می کنم که مردم و روشنفکران کشورهای دیگر احترام خاصی برای فیلم و هنر ایرانی قائلند و سینمای ایران را یک سینمای ارزشی و انسانی می دانند و هرکجا فیلم ایرانی پخش شده از استقبال خوبی برخو ردار بوده است . لذا همه فیلمسازان کشور باید خود را فیلمساز نظام بدانند چون افتخار آنها از ایران و انقلاب اسلامی نشئات گرفته و حیف است که این افتخار خدشه دار شود . حاتمی کیا افتخار کشور است و امیدواریم که حاتمی کیا تکثیر شده و وفاق و همدلی بر حوزه فیلم و هنر ما یایه افکند.

 

محسن شاطرزاده تهران 

۲۲ بهمن ۱۳۹

مروری بر اعتراضات ۱۳۹۶
 • ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۶:۱۹
 • توسط محسن شاطرزاده

مروری بر اعتراضات دیماه ۱۳۹۶

اعتراضات و حوادث روزهای اخیر ثمره :

۱- بی توجهی دولت به معیشت مردم

۲- عدم مرزبندی با اصحاب فتنه و

۳- خوشبینی و اعتماد به کدخدا

 

محسن شاطرزاده تهران 

۱۱ دیماه

۱۳۹۶ روز پنجشنبه هشتم دیماه ۹۶ در شهر مشهد و بدنبال دعوت مجهولی که از روزهای قبل در فضای مجازی صورت گرفته بود از مردم دعوت به تجمعی در میدان شهدای ای شهر و در اعتراض به گرانی ها و مشکلات اقتصادی جامعه شده بود . تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر جمعیتی حدود ۱۰۰ نفر در میدان شهدا جمع شده و کم کم افرادی با مقاصد شوم دیگر به جمع اضافه شده و شعارهای اعتراضی به شعارهای ساختار شکن تبدیل شد . جمعیت به سمت حرم مطهر راه افتاده و شعارهای مختلف و چند رنگی سر داده می شد که در تقاطع چهار راه نادری با پلیس مواجه شده و راه آنها سد می شود . پلیس با صبر و حوصله و رییس پلیس بارها از طریق بلندگو اعلام کردند که تجمع قانونی نیست و پراکنده شوند که در نتیجه افرادی از میان معترضین و نیز زایرین میان آنها جمعیت را ترک کرده و جمعیت محدودی مواجه با پلیس شدند . پلیس با کمک ماشین آب پاش سعی در متفرق نمودن و عقب راندن جمعیت نمود و آنها را تامیدان شهدا و سپس تا میدان توحید مشهد عقب رانده و در نهایت تعدادی را متفرق نموده و تعدادی را هم دستگیر نمود . مجموع این حادثه حدود ۲ ساعت بطول انجامید و معترضین دست به تخریبهای محدودی از جمله تخریب سطلهای زباله و کندن میله های ترافیکی زدند ولی با درایت پلیس حادثه پس از ساعتی فرو نشانده شد . همزمان در چند سهر دیگر کشور حوادث مشابهی رخ داد. ولی از فردای آن روز این حوادث بصورت هماهنگ تر و سازماندهی شده در شهرهای بیشتری ادامه یافته و شعارهای ضد انقلابی و عملیات تخریبی سرعت گرفت و مشخص شد که این حرکت دیگر اعتراض به گرانی و وضعیت سخت معیشت نیست بلکه سازمان آشوب ضد انقلاب فعال شده و منافقین و وابستگان بیگانه میداندار آشوبها شده اند که دامه این آش بها به روز سوم در تهران و شهرهای دیگری هم کشیده شده است.

آنچه در تحلیل و چرایی این حوادث از دیدگاه نگارنده می توان گفت مواردی است که به اختصار بیان می شوند:

۱- کوتاهی و تعلل دولت در رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم و موسسات اعتباری غیر مجاز و گسترش بیکاری و رکود: متاسفانه مشکل موسسات اعتباری غیر مجاز که ناخواسته تعداد زیادی از مردم را دچار خسارت و زیان کرد مواجه با عدم اقدام جدی دولت شد و ماهها اعتراضات متعددی را از طرف مردم بدنبال داشت و حتی در جلسه سران قوا مطرح شد تا جایی که زمزمه استیضاح و طرح سوال از رییس جمهور در مجلس بگوش می رسید . متاسفانه استان خراسان بیشترین جمعیت خسارت دیده از موسسات مالی غیر مجاز را داشته و زمینه برای شروع چنین حرکت اعتراضی مهیا شده بود.

۲- ارائه برنامه بودجه سال ۹۷ کشور توسط دولت تصویر تیره و تاری را برای سال آینده ارائه کرد . اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین و حذف ۳۰ میلیون نفر از یارانه بگیران و افزایش قیمت نان و سایر کالاهای اساسی و عدم توجه به مسئله اشتغال و تولید فضای را بر معترضین سخت تر کرده و زمینه را برای چنین اعتراضاتی مهیاتر کرد و شاید هم همه اینها برنامه از پیش تهیه شده ای بود که برای فشار از پایین و چانه زنی از بالا برنامه ریزی شده بود.

۳ - رشد بیکاری در کشور که به ۱۲ درصد رسیده و خصوصا رشد بیکاری در میان جوانان تحصیلکرده و فارغ التحصیل که بیش از ۲۷ درصد بوده و همین عدد در استانهای محروم مانند کرمانشاه و ایلام و سیستان و کردستان به بالای ۵۴ درصد می رسد فشار مضاعفی بر قشر محروم جامعه داشته و بر اعتراض آنها نسبت به سیاستهای معیشتی دولت افزوده است.

۴- اعلام اعداد واهی رشد ۶ درصدی اقتصاد و یا ایجاد ۸۰۰ هزار شغل در کشور از زبان رییس جمهور و معاون اول در حالی که مردم هیچگونه آثاری از آن در بهبود زندگی خود نمی بینند باعث افزایش یاس و عدم اعتماد مردم به دولت و افزایش عصبیتها نسبت به دولت شده است .

۵- رشد سریع حاشیه نشینی خصوصا در شهرهایی مانند مشهد بر پیچیدگی مسائل این شهرها و حاد تر شدن مشکلات این قشر از مردم افزوده و زمینه اعتراضها را گستر ده تر می کند. لازم به ذکر است که در تجمعات مشهد تعداد زیادی اتباع افغانی هم حضور داشتند.

۶- در این میان دشمنان انقلاب از آمریکا گرفته تا منافقین و سعودیها و اسرائیل از آب گل آلود ماهی گرفته و برنامه استفاده از اوباش و ایجاد اغتشاش و درگیریهای کور و کشته سازی خصوصا در شهر های کوچک و محروم و استفاده از شکافهای قومیتی و طایفه ای را استارت زدند . اخبار رسیده حاکی از آن است که کمک مالی سعودیها به منافقین بعنوان عمله آنها تا ۹۰۰ برابر نسبت به قبل افزایش یافته و جلسات گسترده ای بین منافقین و سعودیها برای گسترش این آشوبها برگزار شده که البته هرچند برای مردم زحمت ایجاد کرده اند ولی قطعا جواب خود را هم از مردم دریافت کرده و با تودهنی محکمی از طرف مردم به عقب رانده خواهند شد.

۷- متاسفانه شاهد مواضع مشکوک و مبهم از طرف مقامات بالای دولت و طیف اصلاح طلبان در متهم کردن رقیب و امتیاز گرفتن از نظام هم بوده ایم که با خرد و تدبیر برای ایجاد وحدت ملی منافات دارد . بیان اظهاراتی توسط آقای جهانگیری در همان روز اول در مشهد که برنامه ریزی این اعتراضات را به جناح رقیب نسبت داد و یا نقل مطلب دروغی توسط غلامحسین کرباسچی و استقبال وسیع اصلاح طلبان و پخش گسترده خبردروغ احضار آقای علم الهدی توسط شورای امنیت ملی در فضای مجازی خصوصا توسط رسانه های اصلاح طلب و ارائه تحلیلی از طرف عباس عبدی در مورد نقش جناح رقیب در حوادث و نشر گسترده آن در فضای مجازی توسط رسانه های اصلاح طلب و یا تحلیل آقای رییس جمهور که مردم غیر از مشکلات معیشتی مشکل نبود فضای آزاد سیاسی را هم دارند ؛ همه و همه این دم خروس را در جیب اصلاح طلبان و فتنه گران نمایان کرده و نشان میداد که آنها از شرایط پیش آمده خرسند هستند و در نتیجه شاهد نوشتن مقالات و مطالبی در رسانه های مکتوب فتنه گران هستیم که خواستار بازنگری و اصلاح قانون اساسی و تجدید نظر در اصول مربوط به رهبری شده اند . خواسته ای که زمین تا آسمان با خواسته مردم فرق می کند.

۸- مقام معظم رهبری از ابتدای دولت یازدهم بارها تاکید کرده اند که نسبت به فتنه حساس هستند و باید دولت مرز خود را با فتنه گران جدا کند . متاسفانه عدم توجه به این مطالبه رهبری و اختلاط گسترده فتنه گران نشان دار با دولت و در راس امور حساس کشور باعث ناتوانی دولت در اداره اینگونه حوادث و مشکلات امنیتی در کشور شده و از طرفی رسوخ و نفوذ ایادی دشمن و جواسیس آمریکا و اسراییل و انگلیس و فرانسه در مراکز حساس تصمیم گیری شده و ضعف دولت را دو چندان کرده است .

۹- و اما چه باید کرد؟ پاسخ روشن است .

الف : دولت باید هرچه سریعتر به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم رسیدگی کند .

ب : کمترین کار برای شنیدن صدای مردم و پاسخ به ندای مردم ؛ ترمیم کابینه و تعویض وزرای فلج اقتصادی و روی کار آوردن افرادی انقلابی و مسئول و با رویکردی جهادی برای حل مشکلات مردم است .

ج : دولت باید باور کند که از وزیر لوس و ننر و بی عرضه و ناتوانی مثل آخوندی که با سوء استفاده از موقعیت سیاسی خود صاحب صدها میلیارد تومان ثروت شده و هیچ کاری برای آسایش و رفاه مردم نکرده ؛ بعد از اینهم کاری بر نمی آید . باید او و امثال او را هرچه سریعتر عوض کرده و جوانان متخصص مومن به انقلاب که فراوان هم هستند را بکارگیرد تا بتواند در میان مردم سر خودش را بلند کند و گرنه یک هجوم دیگر مردم انقلابی و گرسنه و بیکار طومار دولت را درهم خواهد پیچید.

د : مبارزه با فساد و اشرافی گری بطور واقعی و جدی و در هر رده ای از مسئولین کشوری باید با جدیت دنبال شود.

ه : امروز روز وحدت است . دولت و جناح رقیب باید به کمک یکدیگر آمده و مشکلات مردم را حل کنند . رقابتهای بیحاصل نتیجه ای جز نارضایتی بیشتر مردم نخواهد داشت.

۱۰- آنها هم که دانسته و ندانسته قصد دارند حرکت اعتراضی مردم را بر علیه نظام تفسیر کنند بدانند که خوابشان تعبیر نخواهد شد . این مردم هرچقدر هم مشکلاتشان زیاد باشد و فشارها افزایش یابد بازهم خودشان از انقلاب دفاع خواهند و بساط ضد انقلاب و فتنه گر را در چشم بهم زدنی برخواهند چید و امنیت را درکشور برقرار خواهند نمود.

 

محسن شاطرزاده

تهران ۱۱ دیماه ۱۳۹۶

شکست داعش در منطقه: نابودی شجره ملعونه و طواغیت مستکبر و طلیعه حکومت جهانی واحد
 • ۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۱۱:۱۰
 • توسط محسن شاطرزاده

شکست داعش در منطقه :

نابودی شجره ملعونه و طواغیت مستکبر

؛ طلیعه حکومت جهانی واحد

محسن شاطرزاده

تهران - ۳۰ آبان ۱۳۹۶

با شکست سپاهیان سیاه دل و فریب خوردگان لشگر شیطانی دواعش ؛ یک بار دیگر وعده راستین الهی و پیروزی حق بر باطل را به عیان شاهد بودیم . شش سال پیش شیاطین غربی و در راس آنها شیطان بزرگ آمریکا با همدستی اسراییل جنایتکار با پرورش داعشیان و همراهی عناصر جنایتکار حزب بعث عراق و یاران صدام معدوم و ملعون و با فریفتن جوانانی ساده اندیش از میان جوامع مختلف عربی و غیر عربی خصوصا اروپایی و تلفیق آنان با جنایتکارانی از سراسر جهان ؛ نقشه شوم و پیچیده و خطرناکی را استارت زدند که به خیال خام خود نقشه خاورمیانه جدید را ترسیم کرده و اسراییل جنایتکار را از ترس و نگرانی خلاص کرده و فشار و تهدید را بر ایران اسلامی و حزب الله انقلابی دو چندان کنند. آنها به خیال خود قصد خاموش کردن نور خدا را داشتند ولی زهی خیال باطل که خداوند جل و علا در قران مجید می فرماید: یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره و لوکره الکافرون (سوره صف آیه ۸) کافران نمی دانند که اراده و قدرت الهی بر این تعلق گرفته که نور خدا پرفروغتر شود. روز گذشته با پیروزی جبهه مقاومت در شهر البوکمال سوریه به فرماندهی مستقیم سردار رشید اسلام و یار وفادار و مخلص رهبری ؛ حاج قاسم سلیمانی ، آخرین جرثومه های تکفیری داعش به هلاکت رسیده و عراق و سوریه از لوث وجود این منحرفین آزاد شد و نقشه های دشمنان غدار نقش برآب شد هرچند کینه های آنان عمیق تر شده و باید آماده نقشه جدید شیطانی دیگری از طرف آنان بود ولی تا همین جا بیان چند نکته ضروری می نماید:

۱- ثمره مقاومت : این مبارزه که نزدیک شش سال بطول انجامید نشان از نتیجه شگرف مقاومت و پایداری در راه اهداف الهی در مقایسه با راههای سازشکارانه و بزدلانه و حقارت در مقابل دشمن دارد و نشان داد که هر چند مقاومت در برابر دشمن هزینه دارد ولی هزینه آن بسیار کمتر از هزینه سازش در برابر دشمن است . آنان که عزتمندانه و مقتدرانه در مقابل دشمن جنایتکار ایستادند زودتر از سازشکاران توانستند حق خود را از مستکبرین بگیرند.

۲- ارزش و جایگاه رفیع بسیج مردمی: چه در میدان نبرد سوریه و چه در عراق؛ هزیمت و شکست دشمن از آنجا شروع شد که بسیج مردمی برای دفاع از خاک و میهن خودشان به میدان آمد . معارضین سوریه ای که با پشتیبانی آمریکا و دیگر کشورهای قدرتمند اروپایی و دهها کشور همسوی آنها ؛ بیش از ۸۰ درصد سوریه را در اختیار گرفته و به دروازه های دمشق وکاخ ریاست جمهوری رسیده و خود را در آستانه پیروزی دیده و خواب و رویای حکومت و ریاست می دیدند به یکباره با بسیج مردمی و ورود لشکر عظیم مردمی که برای دفاع از میهن و خانه و کاشانه خود بپاخاسته بودند ، مواجه شده و عقب نشینی ها و شکستهایشان شروع شد . همانها که بهانه دفاع از مردم را داشتند به ناگاه خود را در مقابل مردم بپاخاسته دیدند و توان مقابله از دست بدادند تا امروز که تمامی خاک سوریه از وجود پلیدشان پاک شد . در عراق هم با فراخوان مرجعیت و بپاخواستن لشکر مردمی و بسیج مدافعین مردمی در کنار ارتشیان آن کشور و حمله به دشمن ؛ شاهد هزیمت هر روزه دشمنان اسلام بودیم و هرچند که نیروهای غربی به اسم جنگ با داعش کمکهای شایانی را به لشکریان شکست خورده کردند ولی عاقبت مجبور به تسلیم در مقابل لشکریان مومن و مردمی شدند . این نشان دهنده اهمیت دکترین امام راحل در تکیه به مردم و حل معضلات کشور با اعتماد و اتکای به مردم وبسیج مردمی و خلاصه کلام یک حکومت واقعا مردمی می باشد . قطعا حضور مردم در تمامی معضلات اجتماعی و در مقابله با دشمن می تواند راهگشا و حلال مشکلات باشد.

۳- تکیه به توان داخل بجای اتکا به قدرتهای خارجی : این جنگ نشان داد که تکیه به توان داخلی و مردمی نقش مهمی در حفظ و حراست و تامین امنیت کشور دارد و مردم منشا قدرت در کشور هستند . در مقابل گروههای لیبرال غربگرا و مرعوب غرب که صرفا با اتکا به پول و تجهیزات و قدرت کشورهای غربی ؛ شانسی برای پیروزی جبهه مقاومت قائل نبودند شرمنده و سرافکنده شدند . آنها دچار اشتباه محاسباتی شدند و در محاسبات آنها هرگز قدرت ایمان و باور به قدرت احد واحد در نظر گرفته نشد . آنها نمیدانستند که در یک جبهه حق در مقابل باطل ؛ عده و عده تعیین کننده نیستند بلکه ایمان و توکل به خدا و اخلاص و ایثار حرف اول را می زند چرا که به این قول خداوند ایمان دارند که: کم من فئه قلیله غلبت مئه کثیره

۴- نقش مهم رهبری الهی: به اعتراف دوست و دشمن نقش رهبری بلا منازع مومنانه ؛ خالصانه ؛ شجاعانه و مقتدرانه حضرت امام خامنه ای نقش اساسی در هدایت این جنگ به ساحل پیروزی داشت . دشمن بارها و بارها اعتراف کرده که در مقابل رهبری استراتژیست قرار گرفته که همه نقشه هایش نقش برآب می شود واین نشان از اهمیت و ارزش جایگاه والای یک رهبر خداترس وبصیر و حکیم الهی دارد که با تکیه بر مردم و با اتکال به خدا بدون هیچ ترسی از دشمن هدایت جنگ را بر عهده گرفته و پیچیده ترین نقشه های دشمن را نقش بر آب می کند.

۵ - تجدید حیات بیداری اسلامی : با دسیسه های دشمن و به انحراف کشاندن حرکت پرشور بیداری اسلامی در قالب جنگ سوریه ؛ امروز با شکست دواعش برگشت مجدد قطار بیداری اسلامی به ریل اصلی خودش را شاهد خواهیم بود. قطعا با نابودی گروههای تکفیری منحرف و دشمن ساخته ؛ امروز چهره نورانی اسلام و حرکتهای اسلامی بیش از پیش خودش را نمایان کرده و شیفتگان بیشتری را از میان انسانهای سرگردان و حیران در دنیای پر از فریب و ظواهر و مادیات ؛ جذبّ اسلام خواهد کرد . حرکت مومنانه و پر خروش میلیونها انسان به عشق ابا عبدالله در ایام اربعین طلیعه این حیات جدید الهی است . در دنیایی که همه با سرعت و چهار نعل به سوی جهنم می شتابند؛ امروز روزنه ای از بهشت و با نور و عطر سیدالشهدا همگان را به ایمان و معنویت دعوت می کند واین حیات طیبه آرامش بخش جانها ی مومنان اعم از مسلمان و غیر مسلمان شده است.

۶- حکومت جهانی واحد ؛ مدینه فاضله بشریت است . اعتقاد شیعیان به ظهور منجی عالم ؛ و انتظار برای ظهور حضرتش جان مایه مقاومت در مقابل ستمگران و ظالمان بوده و هست . امید آن داریم که این نهضت و شکست دشمنان غدار مهیا کننده زمینه ظهور حضرتش و سپردن این امانت به دست با کفایت این امام همام و ایجاد حکومت واحد جهانی باشد. ان شاالله

محسن شاطرزاده

تهران ۳۰ آبان ۱۳۹۶

سیر تطور و تحول نسل : تلاش سامری های زمانه برای تغییر ذایقه جامعه
 • ۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۲۳:۳۳
 • توسط محسن شاطرزاده

سیر تطور و تحول نسل

تلاش سامری های زمانه برای تغییر ذائقه جامعه

محسن شاطرزاده

۲۱ تیر ماه ۱۳۹۶

 

ایام هفته حجاب و عفت را سپری می کنیم و هر دستگاهی به روشی خود تلاش در ترغیب دختران به پوشش کامل و پرهیز از بد حجابی دارد . برخی صدا و سیما و برنامه هایی مانند خندوانه را مقصر تغییر ارزشها در میان نسل جوان تلقی می کنند . گروهی به وزارت ارشاد خرده می کیرند که کوتاهی کرده اما در این میان کمتر تحلیلی دینی با تکیه به مبانی قرآن و داستانهای تاریخی آن خصوصا داستان قوم بنی اسرائیل به چشم می خورد . در صورتیکه خداوند تبارک و تعالی هدف از بیان این داستانها در قرآن را عبرت آموزی آیندگان می فرماید. لذا در این نوشتار اشاراتی از منظر یکی از داستانهای قرآنی خواهم کرد:

۱- خداوند تبارک و تعالی داستان بنی اسراییل را نقل می کند تا به همه هشدار بدهد در معرض امتحان الهی هستند و هیچ استثنایی هم نیست آنجا که بنی اسراییل بعد از آنهمه سختی و همراهی با موسی وقتی به ساحل آرامش و رفاه و مادیات می رسند فرد فاسدی بنام سامری از غیبت موقت موسی استفاده کرده و مردم را به پرستش گوساله اش فرا می خواند . ما هم استثنا نیستیم همه در معرض خطر و ابتلا و امتحان هستیم . دوران سختی را پشت سر گذاشته ایم . به دوران رفاه رسیده ایم . سامریها و گوساله هایشان مارا فرا می خوانند . فقط در فکر فساد دیگرانیم.

۲- آیا به خودمان امید داریم؟ باید همه ما از شر شیطان به خدا پناه ببریم. اگر فساد داخل خودمونه پس همه ما مسئول هستیم و در پیشگاه خداوند باید پاسخگو باشیم . فساد مهم نیست چقدر باشد مهم این است که به فساد راضی باشیم . اگر ما بخاطر دنیای خودمان چشم به روی فساد فاسدان ببندیم حق ماست که ظالمی بر ما حاکم شود و حق اعتراض هم نداریم چون خود ما صلاحیتمون رو از دست داده ایم . پس بیاییم کلاهمان را قاضی کنیم اگر بخاطر دنیای زودگذر خود حقی را ناحق کرده ایم ولو اندک ؛ قبل از اصلاح خودمان شماتت دیگران را نکنیم و اگر خودمان صالح بوده ایم و تقوای الهی پیشه کرده ایم چرا سکوت کرده و امر به معروف و نهی از منکر نکرده ایم و جلوی فساد و ظلم را ولو اندک نگرفته ایم؟. قطعاعقوبت همه این موارد به خودمان برمی گردد و برای همه این ها باید پاسخگوی عدل الهی باشیم .

۳- قطعا خداوندی که در جایگاه عدل نشسته هرگز بی گناهی را به آتش عذاب گناهکاری نمی سوزاند اما آنجا که امتی در مقابل ظلم و فساد اجتماعی ساکت بوده اند همه را به آن آتش عذاب خواهد داد چرا که همه مسئول بوده اند و تکلیف داشته اند . اینکه ما بنشینیم و خطای دیگران را برشمریم هنر نکرده ایم اما هنر آنجاست که در میدان فساد و تباهی خود و خانواده خود و جامعه خود را از غرق شدن نجات دهیم . تاسف آنجاست که ضرب المثل نان را به نرخ روز بخور و یا خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو به اعتقاد جمعی تبدیل شود و حرامخواری امری رایج شود و قبح آن ریخته شود . آنگاه کسی که رعایت حلال و حرام بکند منزوی خواهد شد و از جامعه حذف خواهد شد .

۴- مسئله چپ وراست و این وآن نیست . بلکه دعوا سر لحاف ملا است . مساله حق و باطل و فقر و غنا و اشراف زدگی و ساده زیستی و پول پرستی و هوی خواهی است . مساله گوساله سامری است که امروز همه به پرستش آن مشغولند و غافل . آیا امیدی به بیداری هست؟

۵- قرآن داستانهای مختلفی از انسانها در عصرهای مختلف را بیان می فرماید که به اوج و یا اضمحلال رسیدند اما هیچ کجا صحبت از اصلاح طلب و اصولگرا نمی کند بلکه سخن از انسانهایی می کند که دنبال هوای نفس و دنیا طلبی رفتند. خداوند تبارک و تعالی بارها داستان بنی اسراییل و موسی و گوساله سامری را مطرح می کند . مردمی که در غیبت کوتاه موسی علیرغم حضور نایب موسی یعنی هارون دلبسته سامری و دعوت او به دنیا طلبی و پرستش گوساله سامری می شوند و خدا را از یاد می برند . اینها همان مردمان مومن به خدای واحد بودند ولی چرب و شیرین دنیا آنها را عوض کرد. مگر نبود در روز عاشورا که ژنرالهای اصلاح طلب و اصولگرا در سپاه یزید در مقابل ابا عبدالله قرار گرفتند ؟ کسانی که در سپاه علی بودند ولی فریب دنیا و وعده پول و مقام و جاه و شکوه دنیایی آنها را در مقابل فرزند علی قرارداد تا جاییکه فتوای قتل حسین بن علی توسط فرمانده سابق لشکر علی که به یزید پیوسته بود صادر می شود؟ مگر نه آن بود که شمر بن دی الجوشن قاتل اباعبدالله جانباز سپاه علی و یکی از فقهای زمانه خودش بود . اینها عبرتهای تاریخ است . آیات قرآنی مشحون از این بیانات است که داستانهای تاریخ گذشتگان را برای برای عبرت آیندگان بیان می کند تا بدانند عاقبت آنهایی که نافرمانی خدا را کردند چه شده است . صحبت سر اصولگرا و اصلاح طلب نیست . آدرس غلط نباید داد . سخن سر انسان خداترس و انسان نافرمان است . صحبت سر دنیا طلبانی است که همه چیز را فدای دنیا طلبی خود می کنند . صحبت سر هواپرستانی است که اشرافیت را با هزار توجیه به انقلاب اسلامی تحمیل کرده اند ، در هر جناحی می خواهند باشند.

۶- آیا اگر جامعه سکولار و حکمران هم بی دین باشد اما شاخصهای توسعه را داشته باشد مورد قبول است؟ اگر اینطور باشد که باید بگویم بهترین توسعه در کشورهای با حاکم دیکتاتور اتفاق افتاده . نگاهی به تاریخ کره جنوبی بکنیم توسعه خود را مدیون حکومت دیکتاتوری نظامیان است . نگاهی به شیلی بکنیم توسعه یافته ترین کشور امریکای لاتین است اما توسعه خود را مدیون پینوشه دیکتاتور می باشد و قس علی هذا . صحبت از این است که ایا مردم سالاری دینی را می توانیم شکل بدهیم یا نه؟ اگر امروز برخی می گویند حکومت ایدیولوژیک نمی توانیم داشته باشیم و عصر ایدئولوژی به سر آمده و مردم سالاری دینی غیر ممکن است ، ریشه در سکوت ما و راضی شدن به سامریها و معطل گذاشتن اصل نظارت دائمی اسلام یعنی امر به معروف و نهی از منکر است.

۷- بد نیست امروز خود را با سالهای اول انقلاب مقایسه بکنیم و تحولات و تغییرات شدید ذائقه ها را به چشم ببینیم. در آن سالها دلهای جوانان با صوت دلنشین قرآن آرام می گرفت و این روز ها برای تشییع جنازه پاشایی ها چه غوغایی می شود . آن روزها برای یک آهنگ غیر مجاز چه رگهایی به جوش می آمد و امروز برای برگزاری کنسرتهای آنچنانی چه تلاشها و حمایتهای دولتی می شود . آن روزها مراسم دعای کمیل و ندبه و نمازجمعه با چه شور و حالی در سراسر ایران برگزار می شد این روزها به گوهری کمیاب تبدیل شده . آن روزها دانشجویی ما فضای انقلابی و اسلامی و ضد آمریکایی را در دانشگاه تزریق می کرد و امروز دانشجوی ما تبلیغ غرب و آمریکا نی کند و مسئولان دانشگاهی هم برای شادتر کردن فضی دانشگاهی اردوها و کنسرتهای مختلط دانشجویی برگزار می کنند . آن روزها مردم دغدغه شنیدن آهنگها و تمیز آن با غنا و حلال و حرام بودن آنرا داشتند و امروز انواع آهنگهای پاپ غربی جامعه و صدا وسیما را در نوردیده است . براستی چه کسی مقصر است؟

۸- خوب است نگاهی به خانواده ها داشته باشیم . براستی حساسیتهایی که ما امروز برای تربیت فرزندان خود داریم با آن ایام اولیه انقلاب یکی است ؟ چرا امروز دختران بدحجاب و گاها بیحجاب را در میان خانواده های متدین مشاهده می کنیم؟ آیا خودمان را مقصر نمی دانیم؟ تعبیر مرحوم دکتر شریعتی که : پدر ؛ مادر ما متهمیم را حتما بباد می آوریم . ساید مرحوم دکتر شریعتی این روزها را پیش بینی می کرده. به هر حال حرف و سخن زیاد ایت و بهتر است همه باهم بیاییم کمک کنیم مشکلات فرهنگی این جامعه را برطرف کنیم و زمینه روی کار آمدن انسانهای مخلص و متقی و کاردان را فراهم کنیم و گرنه روی کار آمدن انسانهای فاسد و پول پرست و دنیا زده و منحرف موجب افزایش حفره های فساد در جامعه و سیر قهقرایی در حامعه خواهد بود.

محسن شاطرزاده

۲۱ تیر ۱۳۹۶

تاثیر تحریمهای جدید آمریکا
 • ۱۳۹۶/۶/۱۱ - ۱۵:۰۴
 • توسط محسن شاطرزاده

تاثیر تحریمهای جدید آمریکا

مصاحبه با روزنامه صبح توس مشهد

۳ تیر ماه ۱۳۹۶

سفیر اسبق ایران در برزیل در گفتگو با «صبح توس» مطرح کرد:گنجانده شدن مجموع تحریم‌های 38 سال پیش در تحریم‌های اخیر مشهد- سفیر اسبق ایران در برزیل گفت: مجموع تحریم‌های 38 سال پیش در تحریم‌های اخیر آمریکا و غرب علیه کشورمان گنجانده شده است. محسن شاطرزاده در گفتگو با صبح توس با اشاره به این نکته که این روزها پرونده ایران در یک جنگ زرگری و تقسیم کار بین دشمنان غربی و در مقابل آمریکا و عربستان در FATF در دست بررسی است، گفت: سخنان شب گذشته آقای رئیس جمهور علیه سپاه احتمالا واجد پیامی به سلطه گران بوده که در صورت اثبات باید به خدا پناه برد که رئیس جمهور کشور با ذبح سپاه بنای خوش خدمتی به سلطه گران سیاه دل را داشته باشد. سفیر اسبق ایران در برزیل در رابطه با پس لرزه های موشکی سپاه در منطقه و جهان گفت: پس لرزه های موشکهای ذوالفقار سپاه قطعا به این زودی ها تمام نخواهد شد . آنها که در مناظرات انتخاباتی حتی از نوشتن جمله «مرگ بر اسراییل» بر روی موشک نگران بودند قطعا از نزدیک شدن اسرائیل به مرگ باید بیشتر نگران شوند . شاطرزاده در ادامه با اشاره به این نکته که مجموع تحریم های 38 سال پیش در تحریم های اخیر گنجانده شده است، ابراز داشت: تحریمهای بی سابقه کشور آمریکا به بهانه تروریسم و پاره کردن برجام توسط ترامپ؛ نیاز ستاد جنگ روانی را به ایجاد حوادثی فرعی و دور کردن اذهان ملت از مسئله اصلی ضروری کرده است. وی با اشاره به نقش مردم در خنثی کردن توطئه های دشمنان در کشور گفت: مردم همیشه درصحنه ایران، بارها ثابت کرده اند که در شناخت مسئله اصلی کشور بسیار جلوتر از دولتمردان هستند و بسیاری از توطئه های دشمنان در کشور راخنثی کردند و امروز هم چنین است .

مساله اصلی - مساله فرعی : فریب اذهان عمومی
 • ۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۲۳:۳۵
 • توسط محسن شاطرزاده

مسئله اصلی ؛ مسئله فرعی

فریب اذهان عمومی

محسن شاطرزاده

۲ تیر ۱۳۹۶

 

امروز در حاشیه راهپیمایی روز قدس شاهد اتفاقاتی بر علیه رییس جمهور کشورمان بودیم که نمی توان از کنار آن سادگی گذشت. در این خصوص نکاتی به ذهن متبادر می شود که با دلسوزان انقلاب به رایزنی و اشتراک گذاشته میشود:

۱- سخنان دور از انتظار رییس جمهور در شب قبل از روز قدس اذهان تیز بین و آشنا به جنگ روانی را به پسا پرده سناریویی جدید هدایت کرده و اتفاقاتی جدید را به انتظار نشسته بود.

۲- تحریمهای بی سابقه کشور توسط آمریکا به بهانه سپاه و تروریسم و پاره کردن برجام توسط ترامپ ؛ نیاز ستاد جنگ روانی را به ایجاد حوادثی فرعی و دور کردن اذهان ملت از مسئله اصلی ضروری کرده بود.

۳- حادثه امروز و شکل آن نشان می دهد که به هیچ وجه نمی تواند اتفاقی خودجوش و یا به زعم بدخواهان توسط آتش به اختیاران باشد . بنا براین چند حالت محتمل هست : یابایستی توسط عناصر و هواداران افراطی احمدی نژاد صورت گرفته و از قبل هماهنگی لازم شده باشد یا اینکه ستاد جنگ روانی روحانی آنها را سازماندهی کرده تا مظلومیت روحانی را پیراهن عثمان کنند یا اینکه عوامل بیگانه ای میدان دار بوده و از احساسات جمعی از مردم هم سوء استفاده کرده باشند ولی قطعا توسط حزب الله غیور و روشن بین نبوده و در آینده هم نخواهد بود . حزب الله بسیار دقیق تر و تیز بین تر از آن است که در روز قدس روزجهانی وحدت مسلمین آتش تفرقه را در کوی و برزن شعله ور کرده و اختلاف درون خانواده را جار زند .

۴- آتش بیاران معرکه و وسواسان خناس در این روز ها تلاش مذبوحانه زیادی داشته اند تا تعریف انحرافی از آتش به اختیاری داشته باشند و این اتفاقات دقیقا باب طبع آنان بود تا بتوانند گفته خود را اثبات کنند زهی خام اندیشی . آنها کور خوانده اند که جوانان حزب الله چنین گزکی را به دست دشمنان و منافقین و بدخواهان بدهند و قطعا این نقشه دشمن هم نقش بر آب خواهد شد.

۵- این روزها پرونده ایران در FATF در دست بررسی است و در یک جنگ زرگری و تقسیم کار بین دشمنان غربی در مقابل آمریکا و عربستان ؛ اروپائیها خواستار مهلت بیشتری برای ایران هستند . سخنان شب گذشته آقای رییس جمهور بر علیه سپاه احتمالا واجد پیامی به این سلطه گران بوده که در صورت اثبات باید به خدا پناه برد که رییس جمهور کشور با ذبح سپاه بنای خوش خدمتی به سلطه گران سیاه دل را داشته باشد.

۶- پس لرزه های موشکهای ذوالفقار سپاه قطعا به این زودیها تمام نخواهد شد . آنها که در مناظرات انتخاباتی حتی از نوشتن جمله مرگ بر اسراییل بر روی موشک نگران بودند قطعا از نزدیک شدن اسراییل به مرگ باید بیشتر نگران شوند . و همه اینها یعنی اینکه لازم است جای مسئله اصلی با مسائل فرعی کشور عوض شود تا اذهان عمومی ورود جدی به مسئله اصلی پیدا نکند اما مردم همیشه درصحنه بارها ثابت کرده اند که در شناخت مسئله اصلی کشور بسیار جلوتر از دولتمردان هستند و امروز هم چنین خواهد بود . مسئله اصلی ما آمریکاست ؛ کسی نمی تواند آدرس اشتباه بدهد.

محسن شاطرزاده

۲ تیر ماه ۱۳۹۶

مدینه فاضله اسلامی گم شده نسل سوم انقلاب اسلامی
 • ۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۲۳:۳۹
 • توسط محسن شاطرزاده

مدینه فاضله اسلامی

گمشده نسل سوم انقلاب اسلامی

مروری بر نتیجه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری

محسن شاطرزاده

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

 

دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران با شور و شوق وصف ناپدیر آحاد ملت خصوصا جوانان این مرز و بوم پایان یافت و نتایج آن اعلام شده و آقای حسن روحانی با اکثریت ۵۷ درصدی آرا به پیروزی رسید . تحلیلهای مختلفی از دیدگاههای متفاوت بازندگان و برندگان انتخابات ارایه شده و هرکدام به ریشه ها و عوامل برد و باخت اشاره می کنند اما نکات ذیل در این تحلیلها غافل مانده است که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- انقلابیون ایران اسلامی پس از سرنگونی طاغوت بزرگی چون شاه بدنبال ایجاد نظامی عادلانه مبتنی بر اخلاق و شعایر اسلامی و به دور از هر گونه دنیا طلبی و قدرت طلبی و ریا و نفاق بودند و با این امید و تحت ولایت و زعامت امام راحل و حضرت آیت الله خامنه ای حماسه ها آفریدند و در جنگ تحمیلی رشادتها آفریدند و در سازندگی کشور خصوصا روستاها کولاک کردند اما به یکباره پس از جنگ دعوت به رفاه طلبی و اشرافیت و تکاثر شدند . مسابقه دنیا طلبی شروع شد و اول از همه دامن دولت و وزرا و شخص رییس جمهور را گرفت در صورتیکه کشور هنوز به تلاشهای مجاهدانه و مخلصانه و ایثارگرانه برای سازندگی نیاز داشت.

۲- دعوت به رفاه و ثروت اندوزی حتی از تریبون نمازجمعه عامل زراندوزی و تکاثر عده ای خدانشناس و سوء استفاده از خوش بینی مسئولین و نیز حفره های نظارتی و ایجاد فساد های مالی متعددی شد که اولین مورد آن فاضل خداداد شناسایی شده و اعدام شد .

۳- کم کم حساسیتهای مسئولین و جامعه کمتر شده و حتی به حوزه فرهنگ سرایت کرد و وزیر ارشاد صحبت از تساهل و تسامح به میان آورد که مورد عتاب شدید رهبری تحت عنوان شبیخون فرهنگی قرار گرفت .

۴- مصلحت اندیشی های بی مورد در قوه قضاییه و تعلل در محاکمه دانه درشتها و نیز سوء استفاده اصحاب قدرت و نزدیکان آنها به مرور سبب گسترش فساد مالی و توسعه ولنگاری های فرهنگی گردید و موجب ایجاد رقابتها برای کسب قدرت و به عبارتی بروز جنگ قدرت گردید .

۵- نسل سوم انقلاب که دوران شاه را ندیده بود و صرفا از طریق نقل قولهای گذشتگان و یا اقوال صدا وسیما با جنایات شاه آشنا شده بود به مقایسه قول و رفتار صاحب منصبان امروز پرداخته و به تضادها و تناقض های آشکاری برمی خورد وانگهی در مقایسه با رژیم سیاه شاه تفاوت کمی در رفتارها خصوصا در حوزه فساد مالی می بیند اینجاست که دچار دوگانگی شدید می شود . از یک طرف آموزه های دینی او از مدینه فاضله حکومت اسلامی سخن می گویند که در آن:

- فقر وجود ندارد.

- تبعیض وجود ندارد.

- فساد وجود ندارد.

- جنگ قدرت و قدرت طلبی وجود ندارد.

- اخلاق در حد اعلا وجود دارد.

- تکاثر ثروت وجود ندارد.

- عدالت اجتماعی در حد اعلا وجود دارد.

- ظلم وجود ندارد و حق مظلوم از ظالم گرفته می شود.

- حاکم بر رعیت رجحانی ندارد.

- جان و مال و ناموس مردم در پناه حکومت است.

- نامسلمان چه ارمنی باشد و چه یهودی ولی در امنیت بسر می برد و به عدالت قاضی مسلمان اعتماد دارد و در پناه جامعه اسلامی قرار می گیرد.

- دروغ گفته نمی شود.

- دین و اخلاق و آبروی مسلمان و غیر مسلمان احترام دارد.

- هیچ گرسنه ای وجود نخواهد داشت.

- زندگی حاکمان هم طراز با مردم خوهد بود.

- و دهها مورد دیگر از مکارم انسانی و اسلامی ولی این جوان نسل سومی انقلاب از ابتدا که چشم به این جهان گشوده در جمهوری اسلامی تنفس کرده و قضاوتش به این حکومت بر اساس تجارب خودش می باشد . او برخلاف آموزه های دینی اش که انتظار حکومت عدل اسلامی را می بیند با فساد ها و قدرت طلبی ها و ثروت اندوزیها و ظلمها و بی اخلاقی های بی شماری از جانب صاحبان قدرت حتی در لباس روحانیت مواجه می شود که در درون خودش نمی تواند این تناقض را حل کند و درنتیجه دچار حیرت و سرگردانی می شود .

۶- جوان امروز در دنیایی زندگی می کند که دنیای انفجار اطلاعات نام گرفته و در هرلحظه مواجه بمبارانی از اطلاعات از سراسر جهان می باشد . در هر لحظه در تمام جهان حضور دارد . وسایل ارتباط جمعی پیشرفته او را با زندگی و دنیای مدرن بزک شده مواجه می کند . اینجاست که وسوسه مدرنیته در تقابل با سنت او را به مرز تردید در باورهای دینی می رساند : و ما در اینجا باید بپرسیم چه کرده ایم برای رفع این تردیدها؟ اگر در رفتارهای دختران و پسران امروز جامعه مان ناهنجاریهای مشاهده می کنیم نباید آنها را مقصر بدانیم بلکه مقصر اصلی ماییم که نتوانسته ایم جامعه آرمانی اسلامی را نشان او بدهیم.

۷- امروز بازندگان انتخابات دلایلی همچون تخلف و دروغ و جنگ روانی و کنسرت و قدرت طلبی و ...... رقیب را عامل باخت خود میدانند در صورتیکه دلیل اصلی باخت در درون خودمان خانه کرده است. اگر ما حتی در گوشه ای از این کشور بزرگ نمونه ای از آن جامعه فاضله آرمانی که ترسیم کرده بودیم درست کرده بودیم و نشان جوانانمان می دادیم ؛ اگر ما حرکتهای جهادی که برای سازندگی و رفع محرومیت کشور داشتیم تداوم می دادیم و جوانانمان را هم در آنها شریک می کردیم؛ امروز اگر ما با مفسدان مالی و سوء استفاده کنندگان از قدرت با قاطعیت و بدون هیچ ملاحطه ای برخورد می کردیم ؛ امروز اگر دست ثروت اندوزان را از قدرت جدا می کردیم ؛ امروز اگر شایسته سالاری را بجای رابطه بازی ها در جامعه حاکم می کردیم ؛ امروز اگر کرامت و عزت جوان تحصیلکردمان را و همه آحاد جامعه مان را حفظ می کردیم ؛ آنگاه مواجه با این سیل تردیدها و نا امیدی ها نبودیم .

۸- هنوز هم فرصت هست . همه باید دست بدست هم بدهیم و مدینه فاضله انقلاب را با دست همین جوانان ایجاد کنیم . بجای اینکه در روزهای آخر نزدیک به انتخابات به فکر بدست گرفتن قدرت بیفتیم از همین حالا شروع کنیم . باید نهضت خدمت و سازندگی را فراگیر کنیم . باید دولت در سایه داشته باشیم . باید نقد و نظارت دائمی درعملکردهای دولت را وجهه خود کنیم اما نظارتی که به قصد مچ گیری نبوده بلکه کمک به دولت درخدمت رسانی باشد . مطمئن باشید اگر خدمت بی منت و جهادی و سازندگی همه جانبه وجهه همت گروههای سیاسی قرار بگیرد مرجعیت سیاسی آنها هم به هنگام انتخابات اعم از انتخابات ریاست جمهوری یا محلس ویا شورا ها مورد قبول مردم خواهد بود . برای مردم اصولگرا و یا اصلاح طلب بودن مهم نیست بلکه آنچه برای مردم معیار است خدمتگزار مردم و جهادی بودن و ایثار و از خود گذشتگی است . آنگاه جوانان ما به نقش دین در احیای جامعه انسانی ایمان خواهند آورد.

محسن شاطرزاده

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶