چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۹

دکتر محسن شاطرزاده

مدیرعامل و ريیس هیات مدیره شرکت تاپکو (تدبیر آورد پایور)


عضو هیات علمی ؛ استادیار

English Version

اخبار


نشست اقتصادی ایران و برزیل

 

اکونیوز: رییس جمهوری کشورمان روز دوشنبه دوم آذر در برزیلیا خواهد بود و بیش از 300 نفر از جمله 150 نفر از فعالان بازرگانی و تجار در این سفر مهم وی را همراهی خواهند کرد

به گزارش روز خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir)، سفیر ایران در برزیل در آستانه سفر آقای احمدی نژاد به این کشور ، با ارائه اطلاعاتی در خصوص برنامه های سفر رئیس جمهور در برزیل، از آمادگی مسئولان دولتی و مردم این کشور برای استقبال از آقای احمدی نژاد و هیات همراه خبر داد.

محسن شاطرزاده در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه این سومین دیدار دو رئیس جمهور است گفت : آقای احمدی نژاد روز دوشنبه دوم آذر در برزیلیا خواهد بود و بیش از سیصد نفر از جمله صد و پنجاه تن از فعالان بازرگانی و تجار در این سفر مهم او را همراهی خواهند کرد.

سفیر ایران در برزیل موضوعهای مورد بحث دو هیات را بسیار گسترده خواند و افزود : تعداد قابل توجهی اسناد همکاری در زمینه های کشاورزی،علمی، فرهنگی، دانشگاهی، بورس و بانک، اقتصادی و بازرگانی، سیاسی وکنسولی در این سفر امضا خواهند شد.


وی تعداد اسنادی را که در این سفر به امضا دو طرف خواهند رسید بیش از یک و نیم برابر کل سندهایی اعلام کرد که در پنجاه سال گذشته به امضا رسیده است.

سفیر ایران در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی برزیل در خصوص سفر رئیس رژیم صهیونیستی و محمود عباس پیش از سفر آقای احمدی نژاد به برزیل گفت، سفر روسای دیگر کشورها به برزیل بر اساس سیاستهای دولت برزیل تنظیم می شود اما از نظر ما سفر پرز به برزیل ناموفق و بی ارزش بود.

وی با اشاره به جنایتهای فراوان رژیم صهیونیستی گفت ایران طالب احقاق حق همه مردم و گروهها در فلسطین است و در واقع این مردم فلسطین هستند که مظلوم واقع شده اند. هیچ کس نمی تواند در خصوص مساله فلسطین معامله کند و آرامش در فلسطین با رفع ظلم و ستم که بدست صهیونیستها اعمال می شود ممکن خواهد شد.

شاطرزاده همچنین در خصوص مواضع اوباما و احتمال تحریم های جدید علیه ایران و نیز احتمال مذاکرات ایران و امریکا خاطر نشان کرد رئیس جمهور و مقامات ایران بارها گفته اند تغییرات عملی در رفتار و موضع گیریهای امریکا در خصوص ایران شرط لازم برای گفتگو است اما تاکنون تغییری در رفتار عملی امریکا مشاهده نشده است.

سفیر ایران در برزیل مصادره اموال ایران، منفجر کردن هواپیمای مسافری ایران بر فراز آبهای خلیج فارس، عملیات نظامی در طبس و نیز تمدید تحریم کالاها و صنایعی مانند هواپیماها را که با جان شهروندان ایرانی و خارجی سر و کار دارد بعنوان برخی از جنایات و کارشکنی های امریکا در برابر ایران دانست و ادامه داد اعمال تحریم های ظالمانه امریکا حتی در دولت اوباما نیز که مدعی تغییر است بر ضد ایران تمدید می شود اما امریکایی ها باید درک کنند که دوران زور، تهدید و نیز مشت آهنین به پایان رسیده و این مسایل جای خود را به احترام متقابل و گفتگوهای واقعی مبتنی بر برابری و عدالت داده است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه دارای بزرگترین ناوگان حمل و نقل هوایی است تصریح کرد با تلاش و دانش متخصصان داخلی اثرات این تحریم ها به حداقل ممکن کاهش یافته است.

شاطرزاده همچنین در پاسخ به سوال یکی از روزنامه نگاران برزیلی در خصوص ادعای انزوای ایران خاطرنشان کرد، اصل ادعای منزوی شدن ایران از اساس غلط و اشتباه است و دلیل آن هم دیدار رئیس جمهور ایران از حدود شصت کشور خارجی، فعالیت شرکتهای ایرانی در پروژه های خارج از کشور، دیدارهای هیئت های خارجی با مقامات جمهوری اسلامی ایران و نیز رفت و آمد اقشار مختلف مردم و توریستها به ایران است.

سفیر ایران در جمع خبرنگارن در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص فعالیتهای هسته ای ایران و مسایل مربوط به ان گفت، همه فعالیتهای هسته ای ایران قانونی و شفاف است و با هماهنگی و زیر نظر آژانس انرژی اتمی انجام می شود.

وی همچنین افزود، مرجع قانونی و مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران در خصوص این مباحث فقط آژانس بین المللی انرژی اتمی است که امور مربوط به انرژی هسته ای را از جنبه های فنی بررسی می کند.

شاطر زاده با اشاره به بازدیدهای سرزده و نیز برنامه ریزی شده بازرسان سازمان انرژی اتمی از تاسیسات و فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه هسته ای که تعداد آن به بیش از سی مورد می رسد اضافه کرد، فعالیتهای هسته ای ایران بومی و خواست اراده ملی است پس هیچ کس نمی تواند آنرا متوقف کند و منافع حاصل از انرژی هسته ای به بخشهای صنعتی، کشاورزی و پزشکی وارد خواهد شد.

سفیر کشورمان در برزیل همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیتهای فراوان سرمایه گذاری و فعالیتهای اقتصادی و بازرگانی در ایران اشاره کرد و گفت، بر اساس برنامه توسعه بیست ساله کشور، بیش از هزار میلیارد دلار در بخش نفت و انرژی سرمایه گذاری می شود و هم اکنون ده پالایشگاه و دهها مرکز و تاسیسات پتروشیمی در ایران در حال احداث است.

وی با اشاره به وجود منابع انرژی ایران تا دویست سال آینده از فعالان بخش انرژی برزیل دعوت کرد تا حضور خود در ایران و نیز انجام فعالیتهای اقتصادی را بیشتر کنند و افزود سفر رئیس جمهور ایران به برزیل فرصتی مناسب برای گسترش همکاریها در بخشهای مختلف مخصوصا انرژی خواهد بود.  
منبع :  خبرگزاری اقتصادی ایران

  • توسط محسن شاطرزاده
  • اخبار سفارت ایران در برازیلیا